Diş Beyazlatma (Bleaching)

Dişlerin sağlıklı ve beyaz olması insanlar arasında estetik açıdan önemlidir. Daha beyaz dişlere sahip olmak için uygulanan diş beyazlatma yöntemleri, son yıllarda diş hekimleri tarafından yoğunlukla uygulanan tedavilerdendir.

Dişler Beyazlığını Neden Kaybeder?

Bebeklik döneminde veya anne karnındayken maruz kalınan bazı antibiyotikler, çocukluk döneminde dişlerin oluşumları esnasında meydana gelen yapısal bozukluklar, günlük yaşamda tüketilen yiyecek ve içecekler (sigara, çay ve kahve gibi boyayıcı maddeler) dişlerde renklenme yapabilir.

Maalesef yaşlanma da dişleri sarartan etkenlerden biridir. Yaş ilerledikçe dişlerimiz sararıyor, çatlıyor, yüzeyi daha pürüzlü hale geliyor ve pürüzlü hale geldiği için dişler daha fazla leke tutar hale geliyor.

Dişlerde oluşan renk değişimi ikiye ayrılır:

İç Renklenme: Dişlerin içine nüfuz etmiş ve fırçalama ile kaybedilemeyen lekelerdir. Dişlerin oluşumları sırasında oluşan yapısal bozukluklar da bu sınıfa girmektedir. Diş beyazlatma işlemi bu tip vakaların büyük bir kısmında çok başarılı olur.

Dış Renklenme: Diş yüzeyine sigara, çay, kahve ve kola gibi nedenlerle boyayıcı bazı gıdalardan yapışan renklenmelerdir. Çoğunlukla diş taşı temizliği ile bu lekelerden kurtulmak mümkündür.

Diş beyazlatma yöntemleri nelerdir?

Diş beyazlatma iki yöntem ile uygulanabilir:

Ofis Tipi Beyazlatma:

Hekimin kliniğinde veya muayenehanesinde hastasına sunduğu diş beyazlatma yöntemidir.

Ofis tipi diş beyazlatma dişlerin üzerine uygulanan özel bir beyazlatıcı ajanla diş etleri korunarak yapılan bir uygulamadır. Özel bir ışın kaynağı ile (bu lazer olabilir ya da yüksek kaynaklı bir ışın kaynağı olabilir hekimin tercihine bağlıdır) dişlerin beyazlatılma işlemidir. Ofis tipi diş beyazlatma işleminin sonunda kişinin dişleri birkaç ton daha beyaz hale gelmektedir.

Ev Tipi Beyazlatma:

Ev tipi beyazlatma yönteminde kişiden özel bir ölçü alınır, bu ölçüye göre tam ağıza oturan bir plak hazırlanır. Bu plakla beraber hastanın evde kullanacağı hekimin belirleyeceği özel bir beyazlatıcı jel kullanılır. Burada her ürünün kullanımının uygun olmadığı göz ardı edilmemelidir. Ev tipi beyazlatmada hazırlanan özel plaklar sayesinde hekim hastaya nasıl kullanması gerektiğini detaylı bir şekilde anlatmaktadır. Günde yaklaşık 5-6 saat hazırlanan plağı takarak bir hafta içerisinde dişler daha beyaz hale gelir. Ofis tipine göre daha uzun süren bir beyazlatma işlemidir.

Diş beyazlatma için dışarıdan kesinlikle bilmediğiniz ürünler (karbonat, çamaşır suyu vb. gibi) ya da yöntemler kullanılmamalıdır. Çünkü diş minesi çok özel bir doku çok sert bir doku olmasına rağmen aşınabilir. Mine dişlerin yüzeyini örten tabaka bunun altında daha zayıf olan dentin tabakası vardır. Dentin tabakasına inildiği zaman artık hassasiyetler ve problemler başlar. Bu yüzden diş minesini iyi korumak gerekir. Hekiminizin önerdiği diş beyazlatma yöntemi için kullanılması gereken malzemeler haricindeki herhangi bir ürünü kullanmamanız sağlığınız için çok önemli bir konudur.

İletişim

Bilgi ve randevu talepleriniz için bizimle iletişime geçin.

Seda Pilge - DoktorTakvimi.com
Seda Pilge - DoktorTakvimi.com