Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi

Ağız, diş ve çene cerrahisi, dişlerle ilgili tüm cerrahi işlemler ile yüz ve çene kemiğindeki tüm hastalıkların cerrahi tedavisiyle ilgilenir.

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisinin Kapsadığı Tedaviler

  • Ağız içi yumuşak doku lezyonlarının tanı ve tedavisi
  • Çene kemiği patolojilerinin tanı ve tedavisi
  • Diş çekimleri
  • Gömülü diş çekimleri
  • 20 yaş diş çekimi
  • Kist operasyonları
  • Dental implantlar
  • Kemik ogmentasyonu
  • Sinüs lifting

Diş Çekimi

Genellikle çok harap olmuş, tedavisi artık mümkün olmayan, ortodontik tedavi endikasyonunda çekimi planlanmış, travma sonucu kırılmış ve ağız içerisindeki yer darlığına bağlı olarak gömük kalmış olan dişlere çekim kararı verilir. Diş çekimi normal, komplikasyonlu veya cerrahi olarak uygulanmaktadır.

Neden 20 Yaş Dişleri Çekilmelidir?

20 yaş dişleri çenelerin en gerisinde kalan dişlerdir. Bu dişler ağızda süren son dişlerdir. 18-24 yaşları arasında ağızdaki yerlerini alırlar. Ama genellikle geç yaşlara kadar çıkmazlar ya da gömük kalırlar. Çoğunlukla 20 yaş dişlerinin sürmesi için ağızda yeterli boşluk yoktur ve birçok 20 yaş dişi gömük kalır ya da tam süremeyerek yarım çıkmış şekilde ağızda dururlar. Bu dişler çoğunlukla; diş etrafında ağrı, kulak ağrısı, ağız açmada kısıtlılık gibi şikayetlere neden olurlar.

Yerleri nedeniyle arkada kaldıklarından bu bölge hastalar tarafından iyi temizlenemez ve diş etinde iltihaba neden olabilirler. Antibiyotiklerle bu belirtileri bir süre ortadan kaldırmak mümkündür fakat çoğunlukla bu belirtiler tekrarlarlar. Bu nedenle bu dişler çekilir.

Bazı durumlarda çene kavsinde yer vardır ve diş tamamen sürmüştür. Fakat hasta o bölgeye ulaşıp etkili fırçalama yapamadığı için diş çürür bazen de öndeki dişin çürümesine neden olabilirler. Daha sonrasında 20 yaş dişi çekilir. Bazı durumlarda da 20 yaş dişlerinin etrafında kistik oluşumlar meydana gelmektedir. Bu durumda da bu dişlerin ağızda kalması istenmez. Ayrıca ortodontik tedavi öncesinde veya ortodontik tedavinin bir aşaması olarak dişlerin sıralanması için mevcut yer olmadığında veya var olan 20 yaş dişleri tedavi bittikten sonra çapraşıklıklara neden olacaksa da bu dişlerin çekimi istenir.

İletişim

Bilgi ve randevu talepleriniz için bizimle iletişime geçin.

Seda Pilge - DoktorTakvimi.com
Seda Pilge - DoktorTakvimi.com